Anadolu Tesisat Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Erzurum Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Erzurum kırmadan su kaçağı tespiti çoğu su tesisat ustasının bildiği, fakat uygulamadığı bir yöntemdir. Sanıldığı kadar zor olmayan su kaçağı tespiti, tesisat borularına test pompası yardımı ile basınç uygulanarak yapılan işlemdir. Boru ek parçalarında veya bağlantı malzemelerinde meydana gelen su sızıntılarına su kaçağı denir.

Su kaçağı tespiti nasıl yapılır?

Su sızıntılarını bulmak için yapılan iki ana temel prensip vardır. Eski ustaların ilkel yöntemlerle yaptığı su kaçağı bulma işlemleri ve yeni ustaların kameralı cihazlarla yaptığı çalışmalardır. Eski tip su kaçağı bulma yöntemleri su akıtan bölgeyi alt dairenin tavanından belirleyerek veya tesisat borularının nereden geçtiğini tahmin ederek yapılırdı. Yeni kameralı su kaçağı bulma yöntemlerinde ise dairede su borusunun patlak olduğu yer noktasal olarak bulunabilmektedir. Su kaçağını bulmak için temel esas su borusunun içerisine basınç verip patlak olan bölgeden sızıntı esnasında ses çıkarmaktır. Çıkan sesi akustik cihazla dinleyerek yeri belirlenir. Pis su kaçağını bulmak için gider borularının içerisini görüntüleyen kameralar kullanılır. Görüntülü tesisat teknolojisi sadece gider borularında meydana gelen kırık veya çatlak olan bölgeleri belirlemede uygunluk gösterir.


Akustik dinleme cihazı : Temiz su tesisatında oluşan kaçaklar , suyun akış sesini dinleyerek noktasal olarak tespit edebilir.


Kameralı tespit cihazları: Genellikle atık su borularında oluşan su kaçaklarının tespitinde kullanılır. Kameralı tespit cihazınında bir adet görüntü ekranı, bir adet küçük boyutlu kamera ve yaklaşık 20 m boyutunda çelik bir hortum vardır. Çelik hortum yardımı ile kamerayı borunun içine salıp su kaçağı olan noktayı kırmadan tespit edebilir.


Termal kamera: Sıcak su tesisatının nereden geçtiğini tespit etmek amacıyla kullanılır. Sıcak su borularının tespitinden sonra sıcak su borularının geçtiği noktalarda akustik dinleme cihazı ile noktasal su kaçağı tespitini işlemi yapılır.


Nem ölçer : Son olarak diğer cihazlara göre daha az kullandığımız cihazımız. Nem ölçer cihaz bize hangi bölgede su sızıntısını aramamız konusunda yardımcı olur ve bölgesel olarak su kaçağı tespitini yapar.


Kırmadan su kaçağı tespitini , kullandığımız dört farklı su kaçak tespit cihazıyla gerçekleştirdikten sonra , su kaçağı olan borunun tamiri için minimum düzeyde alan kırılır ve su kaçağı olan borunun tamiratı yapılır. Son olarak kırılan bölge onarılır ve uzman tesisatçı ekiplerimizce eski haline getirilir. Anadolu Tesisat Erzurum'un tüm ilçelerine servisimiz vardır.

Call Now ButtonBizi Arayın